معرفی هاردیسک های SSHD

هاردیسک های SSHD از جدید ترین مدل های هاردیسک های موجود در بازار هستند و دارای ویژگی هایی همچون حجم و سرعت بالا و قیمت ارزان هستند.

 

هاردیسک های SSHD از جدید ترین مدل های هاردیسک های موجود در بازار هستند و دارای ویژگی هایی همچون حجم و سرعت بالا و قیمت ارزان هستند. فناوری به کاربرده شده در هاردیسک هایSolid State Hybrid Drive) SSHD) با ارائه سرعت بالا راندمان کامپیوترها را در اجرای نرم افزارها افزایش می دهند و پایین بودن قیمت این دستگاه ها کاربرد آن ها را در سیستم های کامپیوتری گسترش می دهد. این هاردیسک ها ترکیبی از هاردیسکهای HDD و SSD هستند و نتیجه آن افزایش ظرفیت و افزایش سرعت این نوع هاردیسک ها است که امروزه با پیشرفت روزافزون فناوری های IT نیاز بیشتری به آن ها وجود دارد. پس می توان گفت: HDD +SSD = SSHD. هاردیسک های SSHD با هر دو نوع هاردیسک های SSD و HDD سازگاری داشته و پایین بودن قیمت آن ها باعث می شود که در آینده جایگاه هاردیسک های سنتی HDD را تصاحب خواهند کرد. هاردیسک های SSHD ترکیبی، از یک هارد NAND فلش مموری و یک هارد سنتی HDD ساخته می شوند و به خاطر سرعت بالای هارد SSD سرعت هاردیسک های SSHD از سرعت هاردیسک های HDD بالاتر است. با استفاده از هاردیسک های SSHDحجم خواندن و نوشتن دیتا توسط CPU بالا می رود و سرعت انتقال دیتا بالا است. برای این کار قسمت SSD مثل یک بافر عمل می کند و سرعت هاردیسک SSHD را بالا می برد. هاردیسک های SSHD دارای مزایای ذیل هستند:
  1. نسبت به هاردیسک های HDD سرعت بالاتری دارند.
  2. نسبت به هاردیسک های SSD ظرفیت بالاتری دارند.
  3. ارزان تر از هاردیسک های SSD هستند.
  4. نسبت به هاردهای HDD مصرف برق کم تری دارند.
در لپ تاپ ها با توجه به محدود بودن جا به راحتی نمی توان از ترکیب یک هارد HDD و یک هارد SSD برای افزایش سرعت هارد لپ تاپ استفاده کرد و با توجه به سازگاری کامل هارد های SSHDبا هاردهای قدیمی HDD برای ارتقا هاردیسک لپ تاپ ها بهترین گزینه استفاده از SSHD است.  برای این کار ابتدا باید از تمام فایل ها و اطلاعات لپ تاپbackup تهیه نمود و سپس با تهیه یک SSHD و جایگزین نمودن آن به راحتی می توان هاردیسک لپ تاپ را ارتقا داد. این به دلیل سازگاری کامل هاردیسک های SSHD با هاردهای HDD است. قبل از تولید هاردهای SSHD برای ارتقا سرعت و حجم هاردیسک کامپیوترها از ترکیب یک هارد SSD با یک هارد مجزای HDD استفاده می شد در این حالت هنگامی که سیستم با هارد SSD کار می کرد سرعت آن بالا بود و موقعی که با هارد HDD کار می کرد سرعت آن پایین به نظر می رسید ولی با استفاده از هارد SSHD سرعت کلی سیستم بالا می رود و دوگانگی سرعت وجود ندارد. برای ساخت هاردیسک های SSHDکارخانه های سازنده این هاردیسک ها باید فناوری ساخت هاردیسک های SSD را داشته باشند و یا باید با کارخانه های سازنده هاردیسک های SSD همکاری و یا ادخام شوند و نتیجتا در آینده همه کارخانه های سازنده هاردیسک مجبور به تولید هارد های SSD خواهند بود و در نهایت با بالا رفتن تیراژ تولید این هاردیسک ها قیمت تولید هارد های SSD کاهش می یابد و قابل رقابت با هاردیسک های SSHD و HDD نخواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *