«مایکرون» حافظه‌های GDDR6X را معرفی کرد؛ همراه دوست داشتنی RTX 3090

شرکت «مایکرون» با معرفی حافظه‌های جدید GDDR6X، اطلاعاتی از کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 کمپانی انویدیا را نیز به صورت خودکار لو داد! زمان آن رسیده است که یک فناوری جدید در بخش VRAM کارت‌های گرافیک پرچمدار دیده شوند که این اتفاق با همکاری انویدیا و مایکرون روی داد. این شما و این هم تراشه‌های GDDR6X که در کارت‌هایی نظیر RTX 3090 مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت Micron که مقر اصلی آن در کره جنوبی است، یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان تراشه‌های نیمه هادی و ارائه دهنده فناوری‌های نوآورانه در این زمینه است. این شرکت همواره در ساخت تراشه‌های مورد استفاده در بخش VRAM کارت‌های گرافیک فعال بوده و اینک با معرفی حافظه‌های GDDR6X، بار دیگر توانایی‌های خود را در این زمینه به رخ کشیده است.

بدون شک می دانید که پیش از رونمایی رسمی، Micron و NVIDIA در پشت پرده به همکاری‌های گسترده پرداخته‌اند. این همکاری منجر به تولید تراشه‌های GDDR6X شده است که پروتکل‌های آن با انجمن JEDEC سازگار است. حافظه‌های GDDR6X دارای بهبودهایی به نسبت حافظه‌های GDDR6 هستند. پهنای باند تراشه‌های GDDR6X بین ۹۱۲ گیگابایت تا ۱ ترابایت است. به عنوان مثال بد نیست بدانید که این مقدار در حافظه‌های GDDR6 بین ۶۷۲ تا ۷۶۸ گیگابایت در ثانیه است.

داده‌های مایکرون به همراه اطلاعاتی که از منابع مختلف به دست آمده است، حاکی از آن هستند که کارت گرافیک RTX 3090 به عنوان یکی از پرچمداران آمپر، از ۱۲ گیگابایت حافظه GDDR6X بهره می‌برد. در وهله نخست، انتظار می‌رود که تراشه‌های GDDR6X در مدل‌های ۲۰۲۱ به ظرفیت ۱۶ گیگابایت و پهنای باند ۲۴ گیگابیت در ثانیه دست یابند. در حال حاضر، هر پین از تراشه‌های GDDR6X قادر به انتقال داده‌ها، با سرعت حداکثر ۲۱ گیگابیت در ثانیه است.

کارت گرافیک RTX 3090 با رابط حافظه ۳۸۴ بیتی همراه بوده و پهنای باند آن در محدوده ۱ ترابایت در ثانیه خواهد بود. زمان چندانی تا معرفی کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 از سوی انویدیا باقی نمانده است. در گذشته برخی منابع ادعا کرده بودند که RTX 3090 دارای ۲۴ گیگابایت حافظه گرافیکی است که با داده‌های جدید، مشخص می‌شود که گفته‌های آنها کاملاً اشتباه و غیر معتبر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *