فروش غیر قانونی پردازنده‌های Ryzen 4000G در بازار آزاد؛ AMD عصبانی است

شرکت AMD به تازگی نسل جدید APUهای خود موسوم به Ryzen 4000G را معرفی کرده است؛ این خانواده تنها برای استفاده در کامپیوترهای آماده شرکت‌هایی نظیر دل، لنوو، ایسر و… طراحی شده‌اند. با این وجود این شرکت به تازگی از ورود آنها به بازار خرده فروشی شوکه و البته عصبانی شده است!

پردازنده‌های Ryzen 4000G در دو سری استاندارد و Pro، با کد رمز Renoir و سازگار با سوکت AM4 معرفی شده‌اند. زمان چندانی از رونمایی آنها نمی‌گذرد. AMD تأیید کرده بود که این پردازنده‌ها تنها برای استفاده در کامپیوترهایی که به صورت آماده و اسمبل شده به فروش می‌رسند، طراحی شده است. از مدل‌های خانگی تا تجاری و سازمانی.

اما ظاهراً شخص و یا گروهی موفق به دریافت تعدادی از آنها، از کانال‌های نامشخص شده‌اند که به سرعت اقدام به فروش آنها، در سایت‌های فروش آنلاین معتبر آسیایی کرده‌اند. در حال حاضر به صورت دقیق مشخص نشده است که پردازنده‌های AMD چگونه از بازار خرده فروشی آسیا سر درآورده‌اند؛ با این وجود AMD از این اتفاق ناراحت و عصبانی است.

به عنوان مثال، یک فروشنده مستقر در هنگ کنگ، پردازنده پرچمداری از این گروه با نام Ryzen 7 PRO 4750G را برای فروش به شیوه آنلاین قرار داده است که ظاهراً تعداد آن نیز کم نخواهد بود! کاربران به سادگی قادر به ثبت سفارش و خرید یک Ryzen 7 PRO 4750G از این فروشگاه خواهند بود. پردازنده‌های لو رفته در بازار آزاد از سری Ryzen 4000G فاقد گارانتی بوده و فروشنده هیچ تعهدی مبنی بر بازپرداخت پول شما را تقبل نخواهد کرد. در مواردی بسیار نادر شاهد وجود ایراداتی در پردازنده‌ها هستیم که در مرحله تولید اتفاق می افتد؛ علی رغم موارد بسیار معدود در این زمینه، می‌توان گفت که این شیوه خرید می‌تواند با کمی ریسک نیز همراه باشید.

کاربران می‌توانند به سادگی و با خرید یکی از پردازنده‌های فوق، آن را در مادربردهای AM4 سازگار مورد استفاده قرار دهند. در حال حاضر AMD هیچ واکنش رسمی را به این موضوع نشان نداده اما بدون شک شاهد پیگیری این شرکت در کوتاه مدت خواهیم بود. شرکت‌های AMD، NVIDIA و Intel در این موارد بسیار سفت و سخت عمل کرده و حال باید دید که واکنش AMD به لو رفتن پردازنده‌هایش در بازار آزاد چگونه پیگیری می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *